Det ålderdomliga lilla huset, som när vi flyttade hit, var en inredd tvättstuga och bastu, har numera fått en helt annan funktion. Bastun är väck och på plats finns stora förvaringshyllor till allt som behöver stå lite varmt om vintern. Direkt innanför dörren har maken byggt om och öppnat upp fönster och gluggar där vi kan sitta på span och fotografera livet i skogen. I onsdags var det dags för invigning och vår första sittning.
Vi hade inte några superstora förväntningar mer än besök av våra ”stammisar” förstås. Men vilken succé det blev!! Arterna som kom på besök var betydligt fler än förväntat. En del hamnade på bild, en del höll sig i periferin. Koltrasten höll i den musikaliska underhållningen där den satt på vårt nedfallna kanothus och sjöng om våren.

En fyrfota stammis som vi ofta har på besök och som tyvärr nog är skyldig till mina halshuggna vårblommor 🌷🌷, kikade plötsligt fram… Hade jag inte varit så himla ivrig på avtryckaren så hade den med all säkerhet kommit närmare… Suck!

Vi har nästan dagligen besök av 2-3 ormvråkar som seglar över husen, åkrarna i byn, vår trädgård och skogen. Vid ett tillfälle satte den ena sig på antennen uppe på vårt hustak medan partnern satt lite längre in i skogen.
Under vår första kväll i gömslet kunde vi höra dom på lite olika avstånd. Vi hörde att dom kom närmare och närmare och rätt som det var, ser vi dom båda komma ut från skogen flygandes mot oss för att precis framför gömslet, dela på sig och cirkulera runt trädgården. Alltså… Wow, vilken cool upplevelse!
Att fota ormvråkar är långt ifrån enkelt så några bilder hann vi inte med. Men den upplevelsen gjorde, trots avsaknad av foton, vår kväll komplett.
Nästan…
Vi hade börjat prata om att plocka ihop och gå in, när en graciös sädesärla plötsligt gjorde entré…

På lätta ben tog den sig runt grenar, stenar och mossa för att, mitt framför våra stora ögon och fokuserade objektiv, ta sig ett kvällsdopp.

Och som den badade och plaskade runt i vårt alldeles nya ”fågelbad”, vårt vattenspeglingsprojekt. Vattnet stänkte vida omkring och mellan doppen tog den sig upp på stenen för att putsa sig lite extra fin.

Kan berätta för er att någon badkruka var den då rakt inte. Den höll oss och våra avtryckare igång en lång stund. Det var en sådan otrolig fröjd att få se det här så nära och så länge. Och med värme kan vi konstatera att vi varken stör eller ställer till det för våra gäster med vårt gömsle. Det är precis så här vi ville ha det och det blev så lyckat!
Veckan som gått har varit fylld av olika aktiviteter och utflykter men jag har valt att berätta om vårt gömsle och visa några nytagna bilder som bidrag till veckans bild som Åke anordnar.
Önskar er alla en fin ny vecka och på återseende!

Vilka fina bilder. Härlig skärpa och så fint att ni fotade i den lilla dammen som gjorde bilderna extra trevliga. Snyggt jobbat!
GillaGillad av 1 person
Tusen tack för fin kommentar och besök hos mig 🙂
GillaGillad av 1 person
Så roligt att ni nu invigt ert gömsle. Och det blev ju många spännande besök. Älskar bilden på den sjungande koltrasten och den badande sädesärlan. Ingen badkruka som sagt. Och vilket möte ni fick med ormvråkarna. Nu vet ni att ni kan sitta där beredda och vänta utan att på något sätt störa. Tänk så bra det blev.
GillaGillad av 1 person
Tusen tack Anita! Ja, det känns så himla roligt med vårt gömsle. Och extra bra känns det att man inte på något sätt stör eller ställer till det utan fåglar och andra djur kommer dit för att dom vill och kanske känner sig trygga. Du må tro att gömslet redan är välbesökt av mig och maken 😉 Och många bilder blir det.
GillaGilla
Så mysigt och fina bilder
GillaGillad av 1 person
Tusen tack för fina ord och besök 🙂
GillaGilla
Så skoj med ett eget gömsle och t o m en vattenspegel. Där kan jag tänka mig att ni kommer att tillbringa en hel del tid. Fina foton som vanligt och sädesärlor är bara så fina!
GillaGillad av 1 person
Ja, vi är så nöjda med gömslet och jag kan lova att det redan blivit många timmar och många bilder. Det är så spännande med alla besök. Vattenspeglingen och matningen är till för att förändras och uppdateras vilket också är riktigt roligt. Tusen tack!!
GillaGilla
Vilka trevliga möten och vilka fina bilder. Ett sådant gömsle ska ni vara glada över. I vår radhuslänga får vi sitta bakom rumsfönster för att fota fåglar. Andra djur ser vi aldrig till.
GillaGillad av 1 person
Tackar! Ja, det känns så kul att kunna ha gömslet på egen mark. Och så många spännande och roliga besök vi redan haft. En del är modiga och nyfikna medan en del är mer på sin vakt. Häromdagen när jag vaknade efter nattjobb gick jag ut för att hämta lite mer mossa i skogen. Hinner bara gå några steg mot vårt ”kanothus” när jag hör hur det brakar till alldeles nära… Och vad jag fick se var en stor ensam älg!! Absolut inget jag väntade mig att se kl 15 och i vår skog… Så jag kan säga att jag blev rätt paff. Sprang in för att hämta kameran men då var älgen borta och säkert ett par kilometer bort 😉 Men kanske återkommer den igen för vi har rätt mycket sly och ungträd i vår lilla skog så vem vet…
Tusen tack för fina ord och besök 🙂
GillaGillad av 1 person
Men vilken lycka att ordnat eget gömsle att fotografera djuren som kommer in på gården, mycket lyckat med vattenspegeln, där kommer ni få många bilder framöver! WoW Ormvråkar vilken lycka att fånga dessa på bild, ser fram emot att se dessa bilder! 😍
Fantastiskt vackra bilder, det kanske man skall ordna någon gång i framtiden.
Men först ut operation imorgon Onsdag (23/4 – Ny höftled) ska bli skönt att slippa denna smärta och orörligheten är i stort inget numera. 😥
Gjorde min Grand final i Veckans foto #8 med att åka iväg på fototurne, blir bo us om jag kan och klarar av innan säsongen är helt slut, vi får se hur pigg och rörlig man är efteråt?
Önskar dig en fin vecka! 🤗
GillaGillad av 1 person
Tusen tusen tack för fin kommentar! Hoppas att din operation blev lyckad och att du mår bra och är på god återhämtning. Det kommer absolut att ta tid men det viktiga är att du gör det i din takt. Min pappa har nyligen fått ny höftled (efter en fallolycka) och jag vet att han kan känna frustration över att det tar så lång tid att komma tillbaka. Men efter att vi pratat så blir han lugnare och lyssnar mer på kroppen. Önskar dig en fin helg och god läkning ❤
GillaGillad av 1 person
Fantastiska bilder och så nära inpå ni kommer nu när ni ”gömt er”. Fortsätt njut av naturen och de som bor inpå er knut. Ha en bra vecka!
GillaGillad av 1 person
Tusen tack för fina ord!! Det har redan blivit mååånga timmar i gömslet. Det är både avkopplande och spännande att se vilka som kikar förbi 😉 Ska nog fota gömslet och lägga ut på bloggen framöver. Tack!!
GillaGilla
Vilka härliga bilder du bjuder oss på 🙂 Så fint ni ordnat med era fotogluggar 🙂 Snyggt med speglingarna i vattnet på sädesärlan där 🙂 Är det en damm? Visst är det typiskt när man håller på att plocka ihop… koltrasten vart också toppen med en fin komposition 😉
GillaGillad av 1 person
Tusen tack Åke!! Vi har byggt som en liten ”damm/vattenspegling” på ett bord med en ram runtikring. Sen har vi täckt botten med vattentätt skikt och pyntat med div naturmaterial och sen fyller vi på med vatten när det behövs. Det har redan blivit poppis bland våra bevingade besökare och jag kan tänka mig att det blir ännu mer poppis om sommaren blir varm. Tack!!
GillaGilla
Vilken festlig bild på koltrasten som sitter där och sjunger för full hals. Men oj, har ni gjort er av med bastun!!!?? Det som var min högsta dröm och önskan på torpet men som aldrig blev av. Men jag förstår att ni hade ett annat behov så det blev ju lyckat för er. Vilken härlig upplevelse att sitta och följa den fina sädesärlans bad, så fin bildserie!
GillaGillad av 1 person
Ja visst är den väl fin koltrasten. Och visst är det som att man hör dess sång när man tittar på bilden 😉. Dom sjunger ju så vackert.
Huset där bastun var i är nästintill genomrutten och bastun var inte använd på mååånga år. Dessutom hade råttorna levt rövare därinne så det kändes absolut bäst att ta bort allt och bara spara skalet till huset. Vi gjorde ett val att riva eller göra något annat av det och då kom vi på idén att ordna ett gömsle 🙂 Du må tro att det redan blivit många timmar och många bilder inne i gömslet. Tusen tack för fina ord!!
GillaGillad av 1 person
Jag kan se er framför mig, där ni sitter i tvättstugan och spanar. Förstår att allt är genomtänkt, med gluggar och badvatten. Funderar över om ni har inrett för bekvämlighet också? Sitter i bra stolar så ni kan sitta länge? Plats för dryck och ätbart? Vore kul med någon bild inifrån, men det kanske kommer 😉
Att det blivit lyckat, ja det visar du tydligt. Härliga bilder på badnymfen!
GillaGillad av 1 person
Klart vi fixat oss en bekvämlighet som gör att vi kan sitta länge, länge 😁😉. Vi har gott om plats bredvid kamerorna där vi kan ställa fikat. Stolar köpte vi två stycken på IKEA, s.k gamingstolar. Dock… så är jag lite kort och bänken lite hög så trots flera tjocka utedynor såg jag knappt över bänken 😅😅😅. Nu har jag en barstol där jag sitter och maken en gamingstol så det absolut ingen nöd på oss och tänk så mycket roliga besök vi får.
Tusen tack Anni för fin återkoppling och besök hos mig 🙂
GillaGillad av 1 person